آکادمی مدرن اندیشان

آکادمی مدرن اندیشان جی

نقدینگی چیست و چرا در تحلیل بازار های مالی مهم است؟

فهرست مطالب

نقدینگی چیست و چرا در تحلیل بازار های مالی مهم است؟

فهرست مطالب

نقدینگی (Liquidity) یکی از مهم ترین مقولات تحلیل تکنیکال بازار های مالی میباشد که به عنوان تله های نقدینگی هم شناخته میشود. اکثر معاملگران بازار های مالی حدضرر (StopLoss) های خود را در این نواحی قرار میدهند و به اصطلاح شکار (Hunt) میشوند. این شکار توسط تله های نقدینگی ها رخ میدهد و با شناخت آن ها میتوان بسیاری از استراتژی های بازار را اصلاح کرد و به نحوه ای صحیح تر اقدام به معامله کنیم.

تعریف نقدینگی (نقدینگی چیست؟)

نقدینگی نواحی ای از بازار است که حجم عظیمی از معاملات در آن رخ میدهند. این معاملات شامل خرید و فروش آن ارز یا جفت ارز مورد نظر میشود. نقدینگی ها جاذب بازار هستند و بازار را به سمت خود میکشند. بازار سوخت مورد نیاز برای حرکت خود را از نقدینگی های بازار بدست می آورد و با شکار آن ها به مسیر اصلی خود باز میگردد.

معمولاً در نواحی مستعد وجود نقدینگی سفارش (Order) های معاملگران یا حدضرر های آنان قرار دارد که با باز شدن معاملات جدید و خوردن حدضرر برخی معاملگران بازار نقدینگی لازم برای حرکت خود را بدست می آورد و پس از آن به روند اصلی از قبل پیش بینی شده حرکت میکند!

انواع نقدینگی ها

برای شناخت نقدینگی ها باید با انواع آن ها آشنا شویم و برای توضیح مفضل هر کدام از نقدینگی های بازار دیگر مقالات آکادمی مدرن اندیشان را مشاهده کنید. از مهم ترین انواع نقدینگی میتوان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  1. سقف و کف های برابر (Equal Low & Equal High)
  2. نقدینگی خط روند
  3. نقدینگی کندل ها
  4. سقف و کف های فیک
  5. نقدینگی سشن آسیا
  6. شکاف ارزش منصفانه ((FVG)Fair Value Gap)
  7. فلیپ ها

شناخت انواع نقدنگی های بازار

براحتی میتوان انواع نقدینگی ها را تشخیص داد! جدایی از اینکه شناخت هرکدام از انواع نقدینگی های بازار با یکدیگر متفاوتند با این حساب از یک اصل کلی پیروی میکنند و آن این است که نقدنگی ها منطقی هستند که دیگر معالگران حدضرر های خود را در آن ناحیه قرار میدهند!

بطور مثال شما پس از یک صعود و ایجاد یک سقف در نمودار قیمتی به این نتیجه میرسید که قیمت صعود خود را جبران میکند و از الان به بعد شروع به ریزش خواهد کرد، و وارد معامله روش میشوید و حدضرر خود را در بالای سقف قرار میدهید. در جلوتر نمودار با یک حرکت با شتاب قوی استاپ شما را میزند (شمات شکار نقدینگی میشوید) و سپس به ریزش خود ادامه میدهد.